Horký bylinný likér receptúrou aj pôvodom z Karlových Varov vo svete nazývajú aj trinásty karlovarský prameň. Svojou výnimočnosťou podčiarkuje odkaz lekárnika Josefa Bechera na moc bylín. Od jeho vzniku si ho obľúbil už nejeden na chute citlivý národ či človek.
Obsah článku
Becherovka história
Známa história rodu Becherovcov sa začala písať v roku 1769, keď sa narodil Josef Vitus Becher. Skvost menom Becherovka vzišiel z jemu patriaceho malého obchodíku v Karlovarskom meštianskom dome menom „U tří skřivanů“ (U troch škovránkov), kde Josef Becher predával lieky, koreniny, alkohol a tiež ubytovával kúpeľných hostí. Práve z tohto dôvodu sa tu v roku 1805 ubytovalo aj knieža Maxmillian Friedrich von Plettenberg so svojím anglickým lekárom Chrisitianom Frobrigom. Lekárnik Becher a Frobrig spolu našli rýchlo spoločnú tému.
Viedli dlhé dialógy o účinku bylín a ich sile. Tak sa dostali až k spoločnému miešaniu dokonalej tinktúry, avšak s výsledkami neboli spokojný, až Frobrig s kniežaťom opustili Karlové Vary. Po ich odchode našiel Josef na jednej z pokusných tinktúr odkaz od Angličana: „S týmto som bol celkom spokojný“. Na základoch tejto receptúry sa po dlhom zlepšovaní v roku 1807 dopracoval k receptu becherovky ako ju poznáme dnes.
Príbeh značky
V roku 1807 začal Josef Becher s predajom Becherovky vo svojom obchodíku v Karlových Varoch. Predával ho ako liečebný nápoj s názvom English Bitterr, slúžiaci na žalúdočné problémy. Becher kvapky sprvu predával v malých fľaštičkách, no na žiadosť verných zákazníkov ju čoskoro začal plniť do pollitrových fliaš.
S exportom Becherovky začala rodina už v roku 1834. na priereze dejín sa pomaly rozšírila do celého sveta až sa stala jedným z najúspešnejších vyvážaných tovarov socialistického Československa. Firma sa niesla generáciami rodiny Becherovcov až do roku 1945 kedy bola v dôsledku politického systému znárodnená. V súčasnosti je podnik privatizovaný a je vo vlastníctve spoločnosti Pernod Ricard.
Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie
Becherovka založenie
Okrem destilovania Becherovky sa Josef za svoj život stihol dvakrát oženiť a splodiť až 16 detí. Jedným z detí bol aj Jan Becher, ktorý po otcovi prebral podnik. Jan je považovaný za zakladateľa značky v pravom slova zmysle. Výrobu becherovky rozvíjal po 40 rokov. Dodnes zdobí každú klasickú, zelenú, sploštenú fľašu, ktorú mimochodom zaviedol podľa návrhu svojho švagra Karla Laubeho, jeho hrdý podpis.
Výroba a továreň
Becherovka sa z malej výroby v Karlovarskom obchodíku cez výrobu vo vile Philladelphia v kúpeľoch pričinením Jana Bechera presunula do novej továrne. V ďalších generáciách sa továreň prestavovala, zdokonaľovala a rozširovala až do súčasnej podoby. V roku 2010 bola otvorená nová továreň v Karlovarských Bohaticiach.
Becherovka zloženie
Tajná zmes bylín a korenia, z ktorých tri štvrtiny pochádzajú zo zahraničia a zvyšok rastie v okolí Karlových Varov, sa vo vreciach z prírodného materiálu ponára do alkoholu, kde sa lúhuje po dobu jedného týždňa. Výsledný extrakt sa ďalej mieša s prírodným cukrom a vodou. Hneď na to sa napustí do ručne vyrobených dubových sudov, kde Becherovka dozrieva približne dva mesiace.
Nutričné hodnoty
Obsah alkoholu
Becherovka obsahuje okolo 38% alkoholu.
Tajný recept
V karlovarskej továrni sú v dnešnej dobe len dvaja ľudia poznajúci recept prípravy bylinno- korenistej zmesi. Zmes je pripravovaná raz týždenne v miestnosti zaužívane nazývanej „Drogikamr“ a tvorí ju 20 druhov bylín a korenín. Výroba si drží tento recept ako tajomstvo.
Becherovka druhy
Postupom dejín sa Becherovka vyvíjala z čoho vzišlo viacero formácií danej značky nesúcej kvalitu a skúsenosť z výroby bylinných likérov.
Becherovka produkty
Becherovka original
Vyrába sa z liehu, cukrového roztoku a pramenitej vody z okolia Karlových Varov. Bylinná zmes pozostáva z ingrediencií dovážaných z Afriky, Austrálie, Južnej Ameriky, Indonézie a Čiech.
Becherovka lemond
Becherovka lemond prináša inováciu do radov klasickej Becherovky. Poctivý likér obohacuje o sviežu citrusovú farbu doplnenú jemnou iskrivou farbou.
Becherovka Cordial
Cordial obohacuje rady výrobkov s podpisom Jana Bechera už od roku 1910. Výrazne sladká chuť doplnená medovou farbou priťahuje pozornosť očí aj chuťových pohárikov tých najnáročnejších. Vzniká zaujímavou kombináciou bieleho vína a lipového kvetu.
Becherovka KV14
KV14 ponúka na rozdiel od Cordialu tvrdú vášeň červenej farby s tuhou horkou chuťou. Mieša sa v ňej vzácna kombinácia zmesi bylín a červeného vína.
Jan Becher
V hrdom synovi Josefa Bechera sa prebudil skutočne úspešný obchodnícky talent. Pomohol Becherovke raziť si cestu svetovým trhom, rozšíril výrobu a daroval Becherovke nezameniteľné znaky zdobiace ju dodnes. Rodinnému podniku zaistil pokračovateľov a to prostredníctvom troch synov zo svojich troch manželstiev.
Becherovka múzeum Jana Bechera
Ak budete mať cestu do Karlových Varov určite neobíďte múzeum Jana Bechera. Becherovka hrdo patrí medzi najznámejšie produkty Karlových Varov. V múzeu vás isto zaujme prierez históriou tohto alkoholu, či zaužívané spôsoby jej výroby a skladovania. Popri historickej expozícií ponúka múzeum aj krátky film. Becherovku si môžete samozrejme priamo v múzeu ochutnať aj zakúpiť.
Becherovka predajňa
Becherovku v regáloch spoľahlivo spoznáme podľa známeho podpisu Jana Bechera na každej zelenej fľaške.
Drinky a miešané nápoje
Rok 1967 bol pre Becherovku prelomový v oblasti miešaných nápojov. V tomto roku prekvapila na výstave EXPO v nečakanej kombinácií s tonikom nazývanej BETON. Svieži nápoj si mávnutím prútika získal celosvetovú obľubu.
Beton original
Ingrediencie:
- Becherovka
- tonik
- citrón
- ľad
Postup: do pohára s ľadom vlejeme Becherovku a dolejeme tonikom. Drink možno na záver ozdobiť plátkom citrónu.
Beton Bitter
Ingrediencie:
- Becherovka
- tonik
- strik KV14
- plátok citróna, pomaranču, limetky
- ľad
Postup: do vínneho pohára s ľadom nalejeme Becherovku, ktorú následne doplníme tonikom. Po premiešaní pridáme KV14. Na koniec pridáme plátky ovocia
Beton espresso
Ingrediencie:
- Becherovka
- tonik
- espresso
Postup: do vysokého pohára nalejeme Becherovku s tonikom podľa tradičného receptu. Po premiešaní na vrch nalejeme studené espresso.
Becherovka recenzia
Becherovka je skutočne vysoko kvalitný bylinný likér od našich susedov z Českej republiky. Na jeho kvalite jednoznačne poznať dlhoročnú tradíciu. Spája sa tu vyvážená bylinná chuť s horkastým podtónom – ideálna v jednoduchej kombinácií s tonikom v známom BETON-e.