Kto by nepoznal Kapitána Morgana, postavu na fľašiach dobre známeho rumu. Práve táto postava dodáva rumu jeho pravú námornícku a pirátsku atmosféru. Tento rum sa okrem toho vyrába v Karibiku. Kapitán Henry Morgan je však aj skutočnou historickou osobnosťou, v Jamajke je taktiež až notoricky známy, hoci značka nesúca jeho meno vznikla omnoho neskôr.
Rum ako tekutina bol vynájdený už dávno, a hoci v posledných časoch jeho niekdajšiu slávu zatienili iné liehoviny, stále je so svojou špecifickou aromatickosťou a atmosférou obľúbeným spoločníkom na významné večery.
Obsah článku
Captain Morgan história
Rum Captain Morgan uzrel prvýkrát svetlo sveta v roku 1944, keď ho začala vyrábať spoločnosť Seagram, ktorá bola svojho času monumentálnou firmou produkujúcou alkoholické i iné nápoje so sídlom v Kanade. Výroba rumu však mala tradíciu v Karibiku a preto i firma Seagram kúpila liehovar v Jamaike. Za spolupráce s farmaceutickou firmou Levy Brothers, ktorá sa venovala ochucovaniu rumu koreninami a bylinami a následným balením vznikla Captain Morgan Rum Company.
O niekoľko rokov sa však firma Seagram stala minulosťou. Liehovar predala firme Destilería Serrallés, portorickému producentovi rumu a značku Captain Morgan predala britskej spoločnosti zameranej na produkciu alkoholických nápojov s názvom Diageo. Výroba sa presunula na americké panenské ostrovy. Táto firma stojí za vznikom Captaina Morgana dodnes.
Príbeh značky
Spoločnosť Levy Brothers síce mala receptúru na výrobu rumu, no až keď rum pomenovali po Kapitánovi Morganovi, stal sa masovo predávaným a slávnym produktom. Kapitán Morgan sa stal reklamným ťahom. Maskota, podľa skutočnej historickej postavy, navrhol na požiadavku spoločnosti Seagram umelec Don Maitz, ktorý sa orientoval na sci-fi a fantasy. Dnešný Kapitán Morgan na rozdiel od toho pôvodného čoraz väčšmi pripomína rozprávkovú postavičku.
Kliknite, ak chcete prejsť rovno na našu súhrnú recenziu a hodnotenie
Captain Morgan založenie
Aj keď bol Captain Morgan založený v roku 1944, tvár i meno dostal po historickej postave. Henry Morgan sa narodil v roku 1635 vo Walese. Bol to pirát a morský dobrodruh. Do karibskej oblasti ho priviedli britské koloniálne záujmy. Vo veku 27 rokov sa stal kapitánom a neskôr sa z neho vďaka Karolovi II. stal Sir Henry Morgan. V Jamajke ho zaujal obchod s rumom a dostal sa i k vlastnej plantáži s cukrovou trstinou.
Po celý život bol silne spoločensky angažovaný, keďže pomáhal Británii urobiť z Jamajky stabilnú a mocnú kolóniu. Je považovaný za jedného z najväčších pirátov a v Jamajke je legendou. Dokonca sú tam po ňom pomenované i rôzne lokality, ako napríklad údolie či jaskyňa. Niet divu, že práve jeho osobnosť a meno boli použité pre značku, ktorá vznikla tri storočia po jeho narodení.
Výroba a továrňa
Základným produktom na výrobu rumu je takzvaná melasa. Je to odpadový produkt, ktorý vzniká pri získavaní trstinového cukru z cukrovej trstiny. Je to tmavá, lepkavá, sladká usadenina. Získaná melasa sa potom použije v procese fermentácie. Pridajú sa k nej kvasnice a voda a potom zmes kvasí rôzne dlho podľa druhu rumu. Ďalším krokom je destilácia. Klasický Captain Morgan rum je destilovaný v nepretržitých destilačných prístrojoch. Potom nastáva najmenej jeden rok dlhý proces zrenia v dubových sudoch a rum dostáva zlatistú farbu.
Proces odparovania pri zrení nazývaný anjelská daň si ukradne 2 percentá tekutiny, ale tak rum získava koncentrovanú chuť. Keď rum dozreje, nastáva miešanie rozličných karibských rumov. Posledným krokom je primiešanie rôznych korenín, príchutí, byliniek a ovocia. Všetko je pôvodom z Karibiku.
Captain Morgan zloženie
Captain Morgan je zmesou produktu z cukrovej trstiny, melasy. Obsahuje, samozrejme, cukor, no i mnoho iných ochucovadiel a aróm od korenín až po ovocné príchute. Obsahuje i farbivá.
Nutričné hodnoty
Hodnoty sú uvádzané pre množstvo 100 ml.
kJ |
Kcal |
Tuky(g) |
Bielkoviny(g) |
Sacharidy(g) |
|
Rum biely |
866 |
211 |
0 |
0 |
0 |
Rum hnedý |
925 |
226 |
4 |
6 |
77,6 |
Obsah alkoholu
Existuje mnoho druhov rumu Captian Morgan a preto sa obsah alkoholu nachádza v rozpätí od 17 až do 50 percent. Štandardný obsah alkoholu pri väčšine produktov je však okolo 35 percent.
Tajný recept
Receptára korenín, bylín a iných aróm, ktoré sa do rumu Captain Morgan pridávajú je prísne stráženým tajomstvom.
Captain Morgan druhy
Existuje neuveriteľné množstvo druhov rumov. Vo všeobecnosti by sme však vedeli povedať, že veľké skupiny rumov tvoria čierne, tmavé, zlaté a biele rumy. Čierne rumy sú najťažšie, obsahujú najkoncentrovanejšiu melasu a často i karamelovú príchuť. Z radov Captain Morgan tu patrí napríklad Black alebo Black Spice Rum. Pre Captain Morgan je tento druh rumu najtypickejší. Tmavé rumy sú zväčšia staršie a nie sú priezračné. Patrí tu Dark Rum, Deluxe Dark, Private Stock, Tatoo. Zlaté rumy zrejú pár rokov a sú aromatické a sladšie. Poznáme, napríklad, Original Siced Gold. Biele rumy sú najmladšie a majú bielu a priezračnú farbu. Nie sú veľmi aromatické. Patrí tu White Rum, White Rum flavoured, Parrot Bay, Lime Bite, Silver Spiced.
Captain Morgan produkty
Na Slovensku sa predávajú tieto produkty: Original Spiced Gold ,Black Spiced , Black Label, Private Stock, White Rum, Private Stock , Sherry Oak Finish, 1671, Parrot Bay Coconut, Parrot Bay Mango, Tattoo.
Drinky a miešané nápoje
Captain Morgan sa často vyskytuje v mnohých miešaných drinkoch. Zaujímavý je zmiešaný s kolou alebo pivom. Tiež sa pije so zázvorom. Biely rum sa nachádza v svetoznámom drinku mojito. Existuje mnoho ďalších kokteilov, ktoré obsahujú Captain Morgan. Sú to napríklad Banana stand, Loco a Coco, Livin´ Vanila Loco atď.
Captain Morgan recenzia
Rum Captain Morgan je jedinečná liehovina, ktorá má aromatickú chuť a dá sa perfektne vychutnať v miešaných nápojoch. Captainovi Morganovi by sa dala vytknúť akási nejednotnosť, pretože škála produktov, ktoré ponúka, je pomerne široká. Zvláštne je, že sa z jeho radov vyrába napríklad aj kokosová príchuť, čo sa až nápadne podobá iným druhom alkoholu. Značka Captaina Morgana je však známa a priťahuje pozornosť.