Ak ste sa dostatočne nepripravili na pitie alkoholu ešte v priebehu dňa pred večerom nad pohárikom, tak prichádza nechcená opica. Vyvarujte sa jej a zistite s nami ako na odbúravanie alkoholu, ktoré treba začať ešte večer po záverečnej potom ako prestane popíjať. Máme pre vás 7 osvedčených rád, ako vytriezvieť.
Opica po alkohole nastupuje pomerne rýchlo potom, čo prestanete piť. Nechcená opica je už bližšie, ako by ste si možno chceli pripustiť, no pomôcť si viete aj hneď potom ako dopijete, čiže keď dopijete „kapurkovú“ – záverečný pohárik na „dobrú“ noc.
V úvodzovkách schválne preto, lebo ak ste vypili nad svoj bežný limit, opica môže mať silnejšie prejavy ako je tomu možno zvyčajne. Základom pred každým pitím je siahnuť po kvalitnejšom alkohole, nemusí sa rovno jednať o drahý alkohol. Na našej stránke máme výber pre najlepší top alkohol, kde sú aj cenovo dostupné druhy alkoholu.
Obsah článku
Čo spraviť po záverečnej?
Priatelia či iná naša spoločnosť postupne odchádza od stola, podnik sa vyprázdňuje, ranná hodina odbila, dvere sa zatvárajú a vy ste možno vypili o niečo viac, ako ste chceli? Prípadne sa chcete popasovať s alkoholom v sebe čo najlepšie? Máme hneď niekoľko rád, čo robiť.
Nepreháňajte to s vodou
Vaše telo prijalo veľa škodlivých tekutín (alkohol) a dostatok zdraviu prospešných tekutín (voda). Nech je pomer približne vyvážený a s ničím to nepreháňajte. Potom neskôr, ako sa chystáte ísť spať, vypite jeden alebo dva poháre čistej vody, aby ste neboli ráno úplne dehydrovaný. Myslite dopredu a majte dostatok tekutín, alkohol totiž dehydruje organizmus.
Maska na oči
Ak sa zobudíte na každé prichádzajúce svetlo zvonku počas spánku, zatiahnite nielen rolety, ale môžete si zakryť aj oči. Na oči si dajte napríklad textilnú masku, ktorá docieli, aby ste neboli rušení prichádzajúcim svetlom z rána. Vyspať sa po alkoholových chvíľkach je veľmi dôležité.
Tabletky proti bolesti
S pomarančovým džúsom môžete pokojne pri bolestiach hlavy či žalúdka siahnuť po Paralene, Voltarene alebo iným liekom proti bolesti hlavy či žalúdka. Pomôcť môžu aj vitamíny, hlavne ak ich nemáte dostatok zo stravy. Pozrite rozpustné multivitamíny alebo multivitamínové tabletky, ktoré rýchlo doplnia celú škálu vitamínov, minerálov a ďalších látok.
Protizápalové lieky pôsobia taktiež účinne proti stavom po zvýšenej konzumácii alkoholu. Vyhnite sa však liekom, ktoré obsahujú Acetaminofén – v prípade, že ich predsa len užijete, nikdy ich nezapíjajte alkoholom, pretože poškodzujú pečeň.
Čo spraviť nasledujúce ráno?
Už je dávno po záverečnej, prešla aj noc či skoré ráno a či chceme alebo nechceme, musíte vstávať. Aj tu vieme poradiť, čo robiť ako ďalšie v poradní. Naše rady môžu pomôcť ako vytriezvieť a zahnať opicu z alkoholu čo najďalej.
Nepokračujte v hlúpostiach
Na druhý deň ráno sa v tele nachádza zvyškový alkohol a vplyvom neho robíme veci, ktoré neskôr v triezvom stave ľutujeme. Nenechajte sa uniesť „skvelým nápadom“, ktorý vám práve v týchto chvíľach napadne. Na druhý deň zistíte, že až taký skvelý nápad to rozhodne nebol a radšej ste ho mali nechať plávať ako sa ním uniesť. Najlepšie bolo ísť si rovno ľahnúť, samozrejme nezabudnúť na to, že kým si ľahnete, treba doplniť tekutiny. Pohár alebo dva sú najlepším riešením situácie.
Nakupujte lacnejšie! Sledujeme ponuky obchodov a vyberáme najlepšie akcie a zľavy na alkohol
Vajíčka na raňajky
Vajíčka sú bohatým zdrojom cysteínu, ktorý účinne pôsobí proti bolesti hlavy a vyplavuje z tela toxické látky. Omeleta by nemala byť mastná so slaninou, aby ste svojmu žalúdku nepridali viac starostí. Zvoľte ľahšiu a menej ťažkú variantu, pomôže dostať sa vám na nohy oveľa rýchlejšie.
Sprite alebo sóda
Výskumníci z Číny si vzali na mušku 57 rôznych sýtených nápojov a prišli k záveru, že Sprite alebo sóda urýchľujú zbavovanie sa alkoholu v metabolizme a zvyšujú efektívnu látkovú premenu v tele. Verte či nie, ak vám niekto povedal, že ráno si treba dať pohár sladeného nápoja alebo sódy, mal jednoznačne pravdu, výskumy to dokazujú.
Žiadny bylinkový čaj
Druhým záverom čínskych výskumníkov bol prekvapivý fakt – bylinkové čaje spomaľujú proces spracovania alkoholu v organizme. Vedľajší efekt pitia bylinkového čaju bol dlhšie prebiehajúci stav po opici. Myslite na to, než ráno siahnete po vašom obľúbenom nápoji, radšej si dajte minerálku alebo Sprite, ktoré môžu preukázateľne pomôcť.
Pozrite: Pitie alkoholu: 11 osvedčených rád, ako sa pripraviť na večer